22 lutego 2019

Instalacja programu

Instalacja programu

Program prawidłowo działa na systemach Windows od 7 do 10 włącznie, Linux (w szczególności jako pakiet AppImage), oraz MacOS. W przypadku Windows i MacOS należy potwierdzić instalację z "niezaufanego" źródła. Dlaczego? Otóż program nie został podpisany przez dodatkowe certyfikaty wymagane przez te platformy ze względu na znaczne zwiększenie kosztów, lecz jeśli to będzie mocno irytowało osoby które korzystają z programu wtedy będziemi prosić o pomoc w zbiórce na zakup takich certyfikatów.

Na platformie Windows, możemy kliknąć potwierdzając że jesteśmy świadomi tego co robimy (instalacji programu), w MacOS trzeba wejść w ustawienia i zautoryzować dodatkowo program aby mógł być uruchomiony. W razie wątpliwości na tym procesie prosimy o kontakt na maila bok@code-designer.eu, jednak zapewniamy że nie tworzymy w żaden sposób złośliwego oprogramowania, mamy na celu pomoc naszym użytkownikom, a nie szkodzenie im.

Instalacja krok po kroku

Poniżej przedstawimy wszystkie kroki aby możliwa była praca na programie w systemie Windows (poniżej przykład na Windows 10)

1. Alert zabezpieczeń

System Windows chce zabezpieczyć użytkowników przed złośliwym oprogramowniem, dlatego ukazuje pewne ostrzeżenia i powiadomienia użytkownikowi.

Pierwszy jaki możemy napotkać to: alert po pobraniu programu:
Oczywiście zapewniamy że pobrany plik exe jest wolny od złośliwego i niechcianego oprogramowania.

2. Alert nierozpoznanej aplikacji

Te ostrzeżenie zobaczy każdy użytkownik Windows, ponieważ plik nie jest podpisany specjalnym certyfikatem który toleruje system Microsoft. Planujemy zakup takiego certyfikatu i jego coroczne odnawianie, lecz w chwili pisania tego artykułu takiego certyfikatu nie posiadamy.

Więc ukażą się takie ostrzeżenie:
Aby przejść dalej należy kliknąć w element "Więcej informacji" oznaczony na screenie.

Następnie kliknąć uruchom:
Po przejściu przez te ostrzeżenia, dalsze etapy będą dokładnie jak w każdej nowo instalowanej aplikacji.

3. Standardowe kroki instalacji

4. Wpisanie licencji programu

Na tym etapie, program poprosi o podanie klucza licencyjnego, jeśli takiego nie posiadamy możemy zgłosić się do nas na adres email bok@code-designer.eu lub kliknąć w niebieski tekst chcę skorzystać z darmowej wersji programu.
Po kliknięciu pojawi się dodatkowe okno, w którym musimy wpisać nasz prawidłowy adres email, oraz zaakceptować regulamin programu.

5. Twórz skomplikowane algorytmy z pomocą bloków

W razie wątpliwości lub jakichś problemów w procesie instalacji prosimy o kontakt na nasz adres email bok@code-designer.eu, lub przez formularz kontaktowy na stronie kontakt.

Problemy ze sterownikami do Arduino?

Do prawidłowego działania oprogramowania Code Designer w systemach Windows  7, 8, 8.1, 10 aby obsługiwać płytkę Arduino wymaga instalacji sterowników do obsługi tych płytek. Sterowniki do "klonów" arduino można znaleźć w internecie pod hasłem CH340 dla platformy Windows (CH341 jest to dokładnie ten sam sterownik).

Sterowniki można również pobrać ze źródeł poniżej:

Windows 32 bit : pobierz

Windows 64 bit : pobierz

Linux : pobierz

MAC : pobierz


Jeżeli posiadasz inną popularną wesję Arduino bez układu CH340  to wystarczy instalacja podstawowego oprogramowania Arduino IDE, które zawiera wraz z instalatorem odpowiednie sterowniki.

Oprogramowanie Arduno IDE można pobrać ze strony https://www.arduino.cc

Podczas instalacji oprogramowania Arduino IDE należy koniecznie zaznaczyć wszystkie opcje instalacji sterowników w okienkach:

Pierwsze kroki po instalacji?

Rozpoczęcie pracy z programem jest bardzo proste i można je zamknąc w kilku punktach:
  1. Kup Arduino polecamy wraz z naszym rozszerzeniem do arduino Education Board v1 (dlaczego? przeczytasz w opisie boardu)
  2. Zapoznaj się z naszym postem na temat interfejsu programu (znajdziesz tam podstawowe informacje o elementach interfejsu i dowiesz się dlaczego uznaliśmy że podział na typy projektów to dobry pomysł)
  3. Zobacz przykłady z menu programu
  4. Twórz własne algorytmy za pomocą bloków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 
Code Designer 2022