22 lutego 2019

Instalacja programu

Instalacja programu

Program prawidłowo działa na systemach Windows od 7 i nowsze, Linux (w szczególności jako pakiet AppImage), oraz MacOS. W przypadku Windows i MacOS należy potwierdzić instalację z "niezaufanego" źródła.

Dlaczego? Otóż program nie został podpisany przez dodatkowe certyfikaty wymagane przez te platformy ze względu na znaczne zwiększenie kosztów, lecz jeśli to będzie mocno irytowało osoby które korzystają z programu wtedy będziemi prosić o pomoc w zbiórce na zakup takich certyfikatów.

Na platformie Windows, możemy kliknąć potwierdzając że jesteśmy świadomi tego co robimy (instalacji programu), w MacOS trzeba wejść w ustawienia i zautoryzować dodatkowo program aby mógł być uruchomiony https://support.apple.com/pl-pl/guide/mac-help/mh40616/mac. W razie wątpliwości na tym procesie prosimy o kontakt na maila bok@code-designer.eu, jednak zapewniamy, że nie tworzymy złośliwego oprogramowania, mamy na celu pomoc naszym użytkownikom, a nie szkodzenie im.

Instalacja krok po kroku

Poniżej przedstawimy wszystkie kroki aby możliwa była praca na programie (poniżej przykład z wykorzystaniem Windows 10 oraz MacOS Ventura)

1. Alert zabezpieczeń przy pobieraniu programu

System Windows chce zabezpieczyć użytkowników przed złośliwym oprogramowniem, dlatego ukazuje pewne ostrzeżenia i powiadomienia użytkownikowi.

Pierwszy jaki możemy napotkać to: alert po pobraniu programu:
Oczywiście zapewniamy że pobrany plik exe jest wolny od złośliwego i niechcianego oprogramowania.

2. Alert nierozpoznanej aplikacji

- Windows (na przykładzie Windows 10)

Te ostrzeżenie zobaczy użytkownik zawsze, gdy plik nie jest podpisany specjalnym certyfikatem który ackeptuje filtr Microsoft Defender SmartScreen. W tej chwili zakupiliśmy certyfikat i mamy nadzieje, że ten ekran nie będzie nigdy widoczny, ale gdyby jednak tak się zdarzyło poniżej przedstawiamy proces co należy zrobić.

Więc możemy w takim momencie zobaczyć takie ostrzeżenie:
Aby przejść dalej należy kliknąć w element "Więcej informacji" oznaczony na screenie.

Następnie kliknąć uruchom:
Po przejściu przez te ostrzeżenia, dalsze etapy będą dokładnie jak w każdej nowo instalowanej aplikacji.

- MacOS (poniżej na przykłądzie macOS Ventura 13.1)

Po pobraniu aplikacji ukaże nam się małe okno aby zainstalować oprogramowanie. W przypadku macOS ze względu na małą popularność w śród szkół musimy wykonać kilka dodatkowych rzeczy, aby program prawidłowo działał.
Na kolejnym ekranie ujrzymy zabzpieczenia z systemu macOS, ze względu na brak podpisu certyfikatym akceptowanym przez ten system operacyjny
Powyższy erkan może trochę zniechęcić, ale jest on spowodowany tylko monopolem i ceną certyfikatów, które oferuje firma apple. Aby przejść dalej i korzystać z aplikacji należy "pozwolić" aplikacji się uruchomić, potwierdzając że wiemy co robimy. 
Musimy znaleźć sekcje "Prywatność i ochrona" i kliknąć "otwórz mimo to" przy wypisanej aplikacji wraz z powodem
Po kliknięciu "otwórz" macOS zapamięta że może otworzyć tą aplikację i kolejne razy nie będzie wymagał odszukanie i uruchomienia w ten sposób programu. Aplikacja będzie też dostępna z poziomu wyszukiwania.

3. Standardowe kroki instalacji

4. Wpisanie licencji programu

Na tym etapie, program poprosi o podanie klucza licencyjnego, jeśli takiego nie posiadamy możemy zgłosić się do nas na adres email bok@code-designer.eu lub kliknąć w przycisk tekst skorzystaj z wersji niekomercyjnej.
Po kliknięciu zostniemy przekierowani do sklepu internetowego aby za 0zł zakupić licencję osobistą.

5. Twórz skomplikowane algorytmy z pomocą bloków

W razie wątpliwości lub jakichś problemów w procesie instalacji prosimy o kontakt na nasz adres email bok@code-designer.eu, lub przez formularz kontaktowy na stronie kontakt.

Problemy ze sterownikami do Arduino?

Do prawidłowego działania oprogramowania Code Designer w systemach Windows  7, 8, 8.1, 10 aby obsługiwać płytkę Arduino wymaga instalacji sterowników do obsługi tych płytek. Sterowniki do "klonów" arduino można znaleźć w internecie pod hasłem CH340 dla platformy Windows (CH341 jest to dokładnie ten sam sterownik).

Sterowniki można również pobrać ze źródeł poniżej:

Windows 32 bit : pobierz

Windows 64 bit : pobierz

Linux : pobierz

MAC : pobierz


Jeżeli posiadasz inną popularną wesję Arduino bez układu CH340  to wystarczy instalacja podstawowego oprogramowania Arduino IDE, które zawiera wraz z instalatorem odpowiednie sterowniki.

Oprogramowanie Arduno IDE można pobrać ze strony https://www.arduino.cc

Podczas instalacji oprogramowania Arduino IDE należy koniecznie zaznaczyć wszystkie opcje instalacji sterowników w okienkach:

Pierwsze kroki po instalacji?

Rozpoczęcie pracy z programem jest bardzo proste i można je zamknąc w kilku punktach:
  1. Kup Arduino polecamy wraz z naszym rozszerzeniem do arduino Education Board v1 (dlaczego? przeczytasz w opisie boardu)
  2. Zapoznaj się z naszym postem na temat interfejsu programu (znajdziesz tam podstawowe informacje o elementach interfejsu i dowiesz się dlaczego uznaliśmy że podział na typy projektów to dobry pomysł)
  3. Zobacz przykłady z menu programu
  4. Twórz własne algorytmy za pomocą bloków

Dodaj komentarz

Copyright © 
Code Designer 2024