8 lutego 2020

Programowanie blokowe dla dzieci

Na pewno na początku zastanawiasz się co kryje się pod tajemniczym sformułowaniem programowanie blokowe dla dzieci. To nic innego, jak wizualna forma programowania, polegająca na przemieszczaniu za pomocą myszki kolorowych bloków, zawierających różne komendy i polecenia. Układając je w odpowiedniej kolejności, dzieci w łatwy, szybki i przyjazny sposób tworzą swoje pierwsze programy.

Zasada DRAG AND DROP (przeciągnij i upuść) stosowana jest już m. in. w programie SCRATCH, który dzieci mogą znać ze szkoły. Popularna jest także platforma CODE, czyli programowanie z Minecraft, gdzie wykorzystywany jest dokładnie ten sam mechanizm.

Kolejny krok po scratch

Jeśli masz lub znasz dzieci w wieku szkolnym, na pewno zetknąłeś się z programem SCRATCH i programowaniem blokowym, ponieważ już od jakiegoś czasu te dwa pojęcia wpisują się w podstawę programu nauczania w szkole.

Korzystając ze SCRATCH online, dzieci nie poznają jednak pełnych możliwości kodowania - nie wpływają w żaden sposób na otoczenie. Ich działania ograniczają się jedynie do ekranu komputera. Mogą zaprogramować wybraną przez siebie postać czy grafikę, ale nie zweryfikują jej działania w realnym świecie. Efekty ich pracy nie są namacalne.

Znacznie szersze możliwości otwiera przed nimi CODE DESIGNER. W przeciwieństwie do scratch, działanie stworzonego algorytmu można sprawdzić także w swoim otoczeniu - to swoista brama ze świata wirtualnego do naszych realiów.

Programowanie blokowe w Code Designer to coś więcej. Tutaj dziecko zyskuje możliwość stworzenia czegoś, co będzie fizycznie obok niego, co zaświeci, poruszy się, przemieści, zareaguje na wydane polecenie nie tylko na ekranie komputera. Jak to się dzieje? Z Code Designer jest na to kilka sposobów.

Jak przenieść algorytmy i schematy blokowe do realnego świata?

Z Code Designer, zaprojektowany w aplikacji algorytm, można sprawdzić za pomocą płytki arduino, boardu lub najczęściej wybieranego przez dzieci - choć wcale nie najłatwiejszego w obsłudze, robota OTTO. Tutaj możesz zobaczyć jakie projekty zrealizowali dotychczasowi użytkownicy Code Designer. Bez specjalistycznej wiedzy, nawet dziecko, może stworzyć sobie inteligentny dom.

Jak to zrobić? Przepis na to jest prostszy niż na usmażenie jajecznicy z boczkiem. :) Wystarczy, że pobierzesz Code Designer tutaj, a do Twojego komputera podepniesz płytkę arduino lub board, ktore dostaniesz w naszym sklepie.

Aby rzeczywiście było to łatwiejsze niż jajecznica, polecamy zacząć od boardu, w przypadku którego algorytmy mają jaśniejszą konstrukcję. Sama płytka arduino wymaga większej precyzji w tworzeniu poleceń i podawania większej ilości szczegółów.

OTTO - ulubieniec najmłodszych

Robot OTTO to niezwykle ciekawy sposób na poznanie podstaw programowania blokowego. Ten sympatycznie wyglądający robot z oczami które spełniają rolę czujników wprawia w zachwyt nie jedno dziecko i jego rodzica. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy robot w wersji podstawowej oraz rozbudowanej z wieloma elementami wspomagającymi rozpoczęcie poznawania świata robotyki.

Czy programowanie blokowe 
jest tylko dla dzieci?

Oczywiście, że nie. Młodzież i dorośli także mogą korzystać z Code Designer. Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie, coś o odpowiednim stopniu trudności, program został tak zaprojektowany aby pomagał zarówno zaawansowanym programistom arduino jak i osobok które rozpoczynają swoją przygotę z takim układem elektronicznym.

Przygodę z programowaniem blokowym można rozpocząć w każdym wieku. Code Designer może stać się tylko zwykłym hobby, urozmaicającym wolny czas lub stanowić pierwszy krok na ścieżce do dorosłego życia, w którym zawodowe cele będą realizowane z pasją i przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 
Code Designer 2022