12 stycznia 2020

Code Designer - projekt nauczyciela i ucznia

Tomasz Marciniuk – nauczyciel przedmiotów informatycznych Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim wraz z absolwentem szkoły - Piotrem Radzikowskim (zawodowo programista aplikacji webowych) stworzyli ciekawy program do nauki programowania dla dzieci i młodzieży.

Code Designer, bo o nim mowa, to aplikacja ucząca programowania w postaci blokowej. Bazuje ona na środowisku Google blockly dlatego osoby, które pracowały kiedykolwiek z projektem scratch mogą znaleźć podobieństwa ze względu na wykorzystanie tej samej biblioteki. Zespół Code Designer w planach ma przygotowanie pełnych lekcji z obszernymi opisami dostosowanymi do różnego poziomu użytkowników.
Projekt powstał w odpowiedzi na problemy wśród dzieci i młodzieży ze względu na pisanie kodu w podstawowym języku C, tym samym wydłużanie ich czasu nauki elektroniki. Każdy użytkownik dzięki prostym blokom jest w stanie zaprogramować arduino i uruchomić projekt, którego nie był w stanie zakodować wcześniej, ponieważ nie znał się na programowaniu.

Program obsługuje płytki Arduino, shieldy oraz elementy które można do nich podłączyć, takich jak: diody, czujniki temperatury, wilgotności, światła i wiele innych. Dodatkowo w programie zawarta jest obsługa robotów i pojazdów opartych na Arduino
Education Board v1 to shield zaprojektowany przez twórców programu jako rozszerzenie arduino w wersji UNO, które jest idealne, aby rozpocząć przygodę z nauką elektroniki i programowania. Przede wszystkim polecany jest do szkół, a zwłaszcza adresowany jest do dzieci, ponieważ nie wymaga lutowania i montowania elementów. Uczniowie mogą szybko zobaczyć efekty pracy, co bardziej ich angażuje i rozwija kreatywność.

Zachęcamy do pobrania programu oraz spróbowania swoich sił w kodowaniu blokowym.
Do pracy potrzebny jest jedynie program Code Designer oraz płytka arduino z shieldem Education Board lub innym oraz dodatkowymi elementami elektronicznymi.

Program do pobrania pod adresem https://code-designer.eu/pobierz-program

Dla zainteresowanych proponujemy polubić stronę na Facebooku https://www.facebook.com/Code-Designer-117060766370059/.

Składamy podziękowania absolwentowi Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim Łukaszowi Kusykowi za wkład w projekt w jego początkowej fazie rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 
Code Designer 2022