18 marca 2023

Dlaczego Code Designer IDE?

Zacznijmy od wytłumaczenia pojęcia IDE, otóż skrót IDE z języka angielskiego oznacza zintegrowane środowisko programistyczne (Integrated Development Environment). IDE to podstawowe narzędzie pracy każdego programisty, możemy wyróżnić wiele z nich (np. Visual Studio, WebStorm, Android Studio i wiele, wiele innych) ale podstawową ich cechą jest usprawnienie codziennej pracy programisty. 

Code Designer IDE jest to więc zintegrowane środowisko programistyczne, które usprawnienia naukę programowania w zakresie robotyki i elektroniki.

Dlaczego Code Designer, ponieważ środowisko programu jest dostosowane do pracy z myślą o uczniach, ale również nauczycielach. To właśnie te grupy najbardziej skorzystają z programu w trakcie zajęć lekcyjnych. Code Designer IDE zostało przygotowane tak, aby wspierać prowadzenie zajęć zarówno w formie stacjonarnego nauczania, jak i nauczania zdalnego.

Programowanie blokowe

Na początku na pewno zastanawiasz się, co kryje się pod definicją programowania blokowego? Odpowiedź jest banalnie prosta. Programowanie blokowe jest sposobem programowania bardziej zrozumiałym dla laika. Polega ono na przeciąganiu bloczków za pomocą myszki, w których zapisane są komendy i polecenia. To właśnie poprzez użycie bloczków dziecko uczy się programować poprzez zabawę. W takim przypadku dziecko nie musi znać składni języka programowania, lecz uczy się go podczas tworzenia własnych algorytmów, co jest o wiele lepsze niż książkowe poznanie składni języka, ponieważ algorytmy nie są zależne od języka programowania.

Należy jednak pamiętać, że programowanie blokowe nie jest tylko i wyłącznie dla dzieci, lecz dla osób z każdej grupy wiekowej. Pomaga to w dużo łatwiejszy sposób wkroczyć do robotyki.

Więcej o tym w naszym wpisie na temat programowania blokowego.

Dlaczego Code Designer IDE? 1

Code Designer to projekt tworzony przez Polaków dla Polaków, dlatego wszystkie bloczki przygotowane są z myślą o zajęciach prowadzonych w języku polskim, co już na starcie ułatwia pracę użytkownika z programem. To właśnie to sprawia, że program nadaje się doskonale do prowadzenia zajęć w szkole, jak i samodzielnej pracy przy własnych projektach.             

Język C jako język mikrokontrolera Arduino

Code Designer IDE wspiera pisanie programów w języku C. To właśnie w tym języku jest programowany mikrokontroler Arduino.

Na samym początku pisanie czystego kodu w języku C może wydawać się trudne, czasami niezrozumiałe, lecz właśnie tu z pomocą przychodzi nasze IDE. Dzięki niemu użytkownik w trakcie pisania programów może liczyć na pewne udogodnienia, m.in. podpowiadanie składni poleceń, czy też automatyczne formatowanie kodu. To właśnie dzięki tym udogodnieniom jesteśmy w stanie nauczyć się programowania w języku C w łatwiejszy, a co ważniejsze efektywniejszy sposób.

Brakujące biblioteki arduino

Brak biblioteki? Nie z naszym programem Code Designer! 

Brakujące biblioteki to odwieczny problem początkujących programistów Arduino. Code Designer IDE posiada bogatą listę bibliotek, które potrzebne są, aby rozpocząć przygodę z programowaniem urządzeń elektronicznych takich jak mikrokontrolery. Dzięki naszemu środowisku nie spotkasz błędu o braku biblioteki. Nie stracisz też czasu na wyszukiwaniu biblioteki, gdyż nasz program zajmie się tym za Ciebie. Czynność tą docenią w szczególności nauczyciele, którzy przygotowują pracownie do pracy na zajęcia lekcyjne.

Wyszukiwanie biblioteki arduino

Właściwa biblioteka do obsługi wyświetlacza, czy klawiatury numerycznej, to najczęściej bardzo trudny temat. W celu znalezienia odpowiedniej biblioteki, która będzie kompatybilna z tworzonym przez nas programem, będziemy potrzebować często sporo wolnego czasu, w szczególności jeśli robimy to pierwszy raz. Oczywiście jest możliwość posłużyć się tutorialami znalezionymi w internecie, lecz są one często przestarzałe, a biblioteki w danych wersjach z tutoriali są już nieaktywne.

Biblioteki w naszym programie są aktualizowane na bieżąco. Dbamy o to, aby wszystkie biblioteki Arduino używane przez użytkowników były zaimportowane w naszym programie i były gotowe do użycia przez naszych użytkowników.

Ponadto sprawdzamy i poprawiamy także tzw. “api” biblioteki, pozwala to na uzyskanie pełnej funkcjonalności z bloczkami.

Instalacja biblioteki arduino

Jeżeli uda nam się znaleźć bibliotekę, to następnie trzeba ją zainstalować. W tym celu musimy dowiedzieć się gdzie dokładnie umieścić bibliotekę, aby ta działała poprawnie. Sama instalacja może nie jest trudna, lecz wymaga poświęcenia swojego czasu. W przypadku jednego komputera to mały problem, lecz problem się pojawia, jeżeli musimy wrzucić jedną bibliotekę na kilkanaście komputerów w pracowni komputerowej. Wtedy czasochłonność wykonywanej pracy wzrasta liniowo.

W przypadku korzystania z programu Code Designer użytkownik może się skupić w 100% na pisaniu programów, a nie na problemach wynikających z braku danej biblioteki.

Kompilacja w chmurze

Jest to rozwiązanie, które zapewnia nam brak problemów z brakującymi bibliotekami Arduino. Dzięki temu zarówno uczeń, jak i nauczyciel może skupić się na pisaniu programu, a nie szukaniu brakującej biblioteki, żeby dany programowany w danej chwili podzespół zadziałał bez problemu, czy też marnowaniu czasu podczas lekcji, w celu wyszukania błędu związanego z brakiem zaimportowanej biblioteki na naszym komputerze.

Kompilacja w programie Code Designer jest banalnie prosta. Wystarczy załadować program i oczekiwać na dalsze kroki, które program sam nam podpowie. Jest to duże ułatwienie w porównaniu do innych programów, gdzie początkowo trzeba zapisać program, następnie go skompilować, a dopiero na samym końcu uruchomić.

Wbudowane lekcje w IDE

Platforma programu Code Designer była budowana tak, aby przede wszystkim mogła służyć nauce programowania w szkołach. Dzięki zastosowanym funkcjom program Code Designer sprawdza się doskonale zarówno do prowadzenia lekcji stacjonarnych, jak i lekcji zdalnych.

Podczas zajęć lekcyjnych nauczyciel ma dostęp do wbudowanych lekcji w programie oraz scenariuszy, które są do nich dołączone. Dzięki temu zarówno nauczyciel, jak i uczeń mają jasno określone cele i zadania, które należy zrealizować podczas trwania danych zajęć.

Nauczyciel ma do wyboru kategorie lekcji. Sprawia to, że nie trzeba realizować lekcji po kolei, lecz można aktywować taką lekcję, którą chcemy w danej chwili zrealizować.

Dlaczego Code Designer IDE? 2

Dużym udogodnieniem jest również, możliwość pobiernia programów uczniów przez nauczyciela w celu np. sprawdzenia wykonanej pracy, lub szybszy sposób pomocy.

Nieoczywiste rozwiązania w Code Designer IDE

Poza samą nauką programowania zespół Code Designer skupił się także nad problemami, które są często spotykane przez programistów na każdym poziomie zaawansowania.

Obsługa polskich znaków na wyświetlaczu LCD i LED matrix

Ta czynność wydaje się na pierwszy rzut oka czymś podstawowym. Czymś, co powinno być fabrycznie zaimplementowane w każdym programie. Niestety podstawowa biblioteka nie pozwala nam na pisanie naszą poprawną polszczyzną i jest dużym problemem dla dużej ilości osób. Przykładowo “Łukasz” nie może się przywitać z użytkownikami powitaniem ,,cześć”, gdyż polskie litery w większości programów ukazują się jako nieznane dziwne kwadraty.

W programie Code Designer polskie litery to nie problem !!!

Nasz zespół zadbał o to. 

Dzięki temu możemy bez problemu zaprogramować wyświetlacz LCD, jak i LED matrix polskimi znakami, z takimi znakami jak ,,ąśćżźłóń”. Wystarczy tylko wpisać jakich polskich liter będziemy używać (w przypadku LCD występuje ograniczenie wyświetlacza do 8 max znaków). 

Przykład wpisywania polskich liter do bloczka znajduje się poniżej

Dlaczego Code Designer IDE? 3

Zabezpieczenia przed „nieprawidłowym” kodem

W naszym środowisku wszystko zostało dopracowane tak, aby użytkownik nie miał problemu podczas programowania. Każdy bloczek, który wyciągniemy, ma załączone automatyczne implementowanie bibliotek. Sprawia to, że aby dany bloczek działał poprawnie, wystarczy go tylko i wyłącznie wyciągnąć.

Jeżeli chcemy, wykorzystać dany bloczek to program automatycznie przetwarza całą jego konfigurację i dodaje brakujące biblioteki lub pokazuje użytkownikowi, żeby nie popełnił błędu związanego z funkcjonalnością programu.

Dzięki temu użytkownik nie musi się martwić o poprawne działanie algorytmu.

Niestety inne środowiska bazujące na Arduino, mają z tym bardzo wiele problemów, utrudniając przy tym przyjemną pracę użytkownika z programem

Dlaczego Code Designer IDE? 4

Menu dla dzieci i osoby bardziej zaawansowanej

Code Designer IDE posiada w swojej ofercie 2 tryby menu.

Pierwszy z nich jest dedykowany przede wszystkim dla osób najmłodszych. Ma on za zadanie ukazać kategorie w przyjemny, wizualny sposób. Takie rozwiązanie zostało zastosowane, ponieważ młode osoby przyciągają dużą uwagę do kolorów, obrazków, ikon. Pismo obrazkowe jest tak samo ważne dla dzieci, jak zastosowanie kolorów. Dzięki temu łatwiej uczą się one jakie bloczki znajdują się w danej kategorii.

Drugi tryb menu jest dedykowany dla osób bardziej zaawansowanych. To właśnie w nim znajdziemy mocniej pogrupowane kategorie. Ten tryb zawiera więcej bloków niskiego poziomu niż tryb uproszczony dla dzieci. Otwiera nam to furtkę na tworzenie lepszych, bardziej dopracowanych/zaawansowanych projektów.

Dlaczego Code Designer IDE? 5
Dlaczego Code Designer IDE? 6

Dodaj komentarz

Copyright © 
Code Designer 2024