15 marca 2022

Najpopularniejsze języki programowania w 2022

Systemy i aplikacje już od lat ułatwiają nam codzienne życie. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad działaniem oprogramowania, które użytkujemy, ale ktoś musiał je przecież zaprogramować! Rynek IT rośnie z roku na rok i nic nie wskazuje na to, żeby ten postęp mógł zostać zatrzymany. Każda szybko rozwijająca się branża wymaga specjalistów, którzy będą tworzyli nowe technologie i ułatwiali codzienne życie.

Poniżej przedstawiamy języki programowania, które od lat cieszą się dość dużą popularnością, a aplikacje tworzone za ich pomocą towarzyszą i będą towarzyszyć nam jeszcze długi czas. Sprawdźcie nasze prognozy!


Java

Wśród najpopularniejszych języków programowania w 2022 roku z pewnością znajdzie się Java! Chyba nie ma już osoby, która nie słyszałaby o tym języku programowania lub nie miała z nim styczności. Zaletą tego rozwiązania jest uniwersalność, która przekłada się na możliwość używania Javy na urządzeniach mobilnych, komputerach, Smart TV i na wielu innych platformach. Zyskał olbrzymią grupę zwolenników oraz posiada społeczność, która cały czas rozwija ten język, tworząc nowe biblioteki i jeszcze bardziej dostosowując go do nowego sprzętu.

Dzięki wysokiej kompatybilności jest wykorzystywany w wielu firmach, które wykorzystują tę technologię do prowadzenia oraz organizowania wielu procesów w przedsiębiorstwach.

Jako jeden z języków wysokiego poziomu pozwala na programowanie obiektowe, co znacznie przyspiesza cały proces tworzenia oprogramowania. Java posiada przed sobą świetlaną przyszłość dlatego na wszelkiej maści kursach programowania oraz na studiach można nauczyć się podstaw programowania w tym języku.

Zalety:

 • Wieloplatformowość (może funkcjonować na praktycznie każdym sprzęcie)
 • Duża społeczność
 • Wspiera programowanie obiektowe
 • Duża liczba bibliotek

C

Wydajność i możliwość użycia w systemach wbudowanych to główne zalety języka C. Powstał w latach 70 XX wieku i w dalszym ciągu ma wierne grono programistów, którzy wspierają i utrzymują ten język w użyciu. 

Systemy wbudowane, które są wykorzystywane w praktycznie każdym elektronicznym urządzeniu, wykorzystują język C do sterowania przepływem danych oraz zarządzania całym wewnętrznym systemem. Ze względu na możliwość programowania niskopoziomowego zapewnia niesamowitą wydajność, co przekłada się na obniżenie kosztów wymaganego hardware-u. 

Znajduje swoje zastosowanie również w branży tworzenia gier wideo! W tym przypadku język C jest absolutną podstawą, by tworzyć skomplikowane i wydajne algorytmy na potrzeby graczy. 

Zalety:

 • Wydajność
 • Wieloplatformowość
 • Intuicyjność

Python

Na tej liście nie mogło zabraknąć języka, który w ostatnich latach mocno wybił się ponad inne, jest nim Python - język programowania ogólnego zastosowania, co sprawia, że może być używany do tworzenia aplikacji webowych, aplikacji i oprogramowania dla komputerów stacjonarnych oraz wykorzystywany w przypadku przetwarzania dużych danych i skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Dużą zaletą języka Python jest prostota nauki oraz rozbudowane biblioteki i frameworki, które wspomagają pisanie kodu. Społeczność, jaką zbudował wokół siebie Python, bardzo stawia na jego rozwój i tworzy ciekawe narzędzia, z których korzystają wszyscy.

Zalety:

 • Prosty w nauce
 • Posiada dużą społeczność
 • Wieloplatformowy

PHP

Dynamiczne tworzenie stron internetowych oraz możliwość działania na praktycznie każdym urządzeniu, które obsługuje przeglądarkę, czynią język PHP liderem w tworzeniu zaawansowanych systemów integracji z serwerami oraz bazami danych. 

Wiele wersji tego języka (obecnie 8.1 - #2022) wskazuje na ciągłe zainteresowanie oraz poszerzanie możliwości samego PHP. Tutaj również mamy do czynienia z dużą liczbą programistów, którzy tworzą ciekawe freamworki tj. Symfony, Laravel czy Zend.

Szacuje się, że aż 75% witryn obecnych w internecie wykorzystuje PHP!

Warto wspomnieć, że WordPress jest również napisany przy użyciu  PHP. Wiele witryn korzysta tego rozwiązania, by ułatwić edycję stron internetowych bez znajomości kodu HTML. WordPress posiada olbrzymią społeczność, która udostępnia wiele motywów i rozszerzeń zupełnie za darmo!

Zalety:

 • Ciągłe aktualizacje
 • Społeczność
 • Potencjał na ciągły wzrost

Jaki język programowania wybrać na początek?

Pytanie, które stawia przed sobą każdy początkujący programista. Jest to wybór o tyle trudny, że aby poznać możliwości konkretnego języka, trzeba poświęcić bardzo dużo czasu na przyswojenie podstaw języka, by móc swobodnie nim operować i z czasem tworzyć proste algorytmy, które będą w jakikolwiek sposób użyteczne.

Przydatne w wyborze konkretnego języka jest wymyślenie ciekawego projektu, który rozwiąże pewien problem. Może być to lista zakupów, rezerwacja stolika w restauracji itp. Ważne, żeby był to problem, który widzimy i znamy sposób na jego rozwiązanie - To bardzo ważne!

Następnie warto jest zrobić research w internecie, by dowiedzieć się jakie technologie są wymagane, by takie rozwiązanie móc przenieść do digitalowej postaci.


Poniżej, przedstawiamy mapę rozwiązań technologicznych, która może w tym pomóc.

Najpopularniejsze języki programowania w 2022 1

Pobierz mapę

Czym tak naprawdę jest pierwszy język programowania?

Początki w programowaniu bywają trudne. Nie zawsze droga, którą wybierzemy na początku, będzie tą właściwą. Warto jest jednak spróbować, by dowiedzieć się, czy idziemy w dobrym kierunku.

Pierwszy język programowania to tak naprawdę nauka podstawowych pojęć związanych z programowaniem. Każdy język programowanie działa na podobnych zasadach, które trzeba opanować, by poznawać nowe technologie i języki. 

Zmienne, instrukcje warunkowe, pętle i funkcje występują w każdym języku programowania, pełne opanowanie podstaw daje gwarancję szybkiego przyswajania nowych pojęć.

Na początek wybierz prosty język!


Naukę podstaw programowania warto rozpocząć od języka, który posiada duże zaplecze kursów i szkoleń oraz społeczność pomagającą rozwiązywać problemy, z którymi zmaga się każdy początkujący programista.

Języki, które przedstawiliśmy wyżej, są jednymi z najpopularniejszych, od których warto zacząć swoją przygodę. Ze względu na niską barierę wejścia oraz dużą społeczność, jaką tworzą wokół siebie - po opanowaniu podstaw bez problemu znajdziesz pracę jako Junior w swoim wymarzonym software housie!


Programista zna wiele języków

Praca programisty to ciągła nauka nowych technologii i języków, by jeszcze sprawniej pisać kolejne linie kodu oraz piąć się po drabince kariery zawodowej.
 

Pamiętaj by, cały czas odnajdywać radość podczas kodowania coraz to nowych projektów i zadań, które będą rozwijały umiejętności i wzbogacały Twoje portfolio. Znajomość wielu technologii znacznie ułatwi proces kodowania oraz wyznaczy nowe kierunki w procesie rozwoju stworzonego przez Ciebie oprogramowania. Ponadto znajomość wielu języków oprogramowania otworzy przed Tobą drzwi do wielu projektów, gdzie wymagana jest elastyczność oraz znajomość czasami bardzo zaawansowanych algorytmów.

Od czego warto zacząć naukę programowania?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś/ miałaś nic wspólnego z programowaniem i przeraża Cię zakres materiału, jaki trzeba opanować na samym początku - Przygotowaliśmy dla Ciebie środowisko na nauki podstaw programowania gdzie poznasz zasady panujące w komputerowym świecie oraz oswoisz się z uniwersalnym językiem programowania blokowego, który pokaże Ci jak myśli procesor.

Odwiedź naszą strefę kursów i skorzystaj z darmowych lekcji, które dla Ciebie przygotowaliśmy. 

Sprawdź kursy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 
Code Designer 2022