28 kwietnia 2025

Majówka z Education Board i czujnikiem temperatury DS18B20.

Majówka zbliża się wielkimi krokami. To idealna okazja na wykorzystanie swoich umiejętności programowania. Przygotowaliśmy dla Was niezwykły projekt, który na pewno zrobi wrażenie na waszych znajomych.

Głównym zamysłem projektu jest wykonanie swego rodzaju systemu który poinformuje nas jeżeli napój zostawiony bez opieki ogrzeje się na tyle mocno, że będzie konieczne dodanie lodu. Można też czujnik umieścić w lodówce turystycznej a czujnik powiadomi nas o spadku temperatury. Zastosowań jest mnóstwo, ogranicza Was tylko wyobraźnia.

Projekt majówka DS18B20

Krok 1

Kompletowanie elementów potrzebnych do projektu

Do wykonania projektu potrzebujemy:
- arduino uno z education board v1
- program Code Designer ide
- 2x czujnik DS18B20
- wyświetlacz LCD
- kabel zasilający arduino
- przewody męskie i damskie 

DS18B20

Krok 2

Stworzenie "adaptera" do podłączenia dwóch czujników jednocześnie.

Ten krok można pominąć jeśli dysponujecie tylko jednym czujnikiem DS18B20.

Na początku naszykuj sobie dwa przewody: jeden z dwoma męskimi końcówkami a drugi z conajmniej jedną żeńską końcówką (tak jak na zdjęciu poniżej).

przewody do czujnika DS18B20


Następnie należy obciąć jedną końcówkę z przewodu tak, aby zostało jedno żeńskie zakończenie. Z przewodem męsko-męskim będzie troszkę trudniejsze zadanie, ponieważ trzeba zdjąć izolację mniej więcej na środku przewodu. 

przewód bez końcówki


Teraz należy przewód przygotowany jak na powyższym zdjęciu "zapleść" w miejsce bez izolacji na przewodzie męsko-męskim (tak jak na zdjęciu poniżej).

przejściówka do podłączenia dwóch czujników DS18B20


Połączenie należy teraz wzmocnić przez lutowanie. Jeżeli nigdy nie trzymaliście lutownicy w ręku lub ostatnio używaliście jej 5 lat temu, nie ma się czym martwić! Przygotowaliśmy mini poradnik jak sprawnie i poprawnie przylutować przewody.



Po przylutowaniu należy zabezpieczyć połączenie taśmą izolacyjną lub koszulką termokurczliwą. My użyliśmy taśmy izolacyjnej i wygląda to w następujący sposób:

adapter do podłączenia 2x DS18B20

Krok 3

Podłączenie czujników DS18B20.


Czujnik temperatury DS18B20 ma trzy przewody: 
- GND (zasilanie -)
- VCC (zasilanie +)
- sterowanie

Plus zazwyczaj będzie miał kolor najbardziej zbliżony do czerwonego a minus do czarnego/niebieskiego/brązowego. Przewód odpowiedzialny za sterowanie może mieć dowolny kolor (w naszym przypadku jest to pomarańczowy).

Czujnik DS18B20

 

Zasilanie można wziąć z dowolnych portów (GND i VCC) natomiast przewody odpowiedzialne za sterowanie należy połączyć wcześniej przygotowaną "przejściówką" do pinu D7 na płytce Education Board.

 

Podłączenie czujników DS18B20podłączenie czujników DS18B20 do arduino

 

Zostało już tylko podpiąć ekran LCD i część sprzętową mamy ukończoną

Krok 4

Programowanie w Code Designer ide.



Jeżeli mamy wszystko podłączone możemy zacząć najprzyjemniejszą część całego projektu, czyli programowanie.

Uruchamiamy program i wybieramy odpowiedni typ projektu. Następnie tworzymy program taki, jak ten widoczny na grafice poniżej:

program do DS18B20


Tak wygląda gotowy program, jenak jak dobrze widzicie nie mamy możliwości wyboru który czujnik ma być pierwszy a który drugi. Należy więc przed wgraniem programu przejść do zakładki "kod źródłowy" i zmienić cyfrę w nawiasie z zera na jedynkę w miejscu zaznaczonym czerwoną strzałką na poniższej grafice:

program do DS18B20 kod


Teraz możemy uruchomić program i sprawdzić czy oba czujniki działają prawidłowo. Można to zrobić trzymając jeden z nich w zaciśniętej pięści.

Jeżeli wszystko działa jak należy, możemy śmiało przejść do kolejnego etapu naszego programu (w tym celu wracamy z "kodu źródłowego na projektowanie blokowe"). 

Na płytce Education Board v1 znajdują się elementy, które pomogą nam w odpowiednim zasygnalizowaniu spadku bądź wzrostu temperatury. W proponowanym przez nas programie sugerujemy wykorzystanie oprócz wyświetlacza LCD, buzzera oraz diód led - czerwonej i niebieskiej. Migające diody do złudzenia przypominające te policyjne i odpowiednie sygnały dźwiękowe na pewno zwrócą uwagę wszystkich zgromadzonych.

Do poprzedniego programu należy dodać bloczki widoczne na zdjęciu poniżej:

program do DS18B20 alarm

 

Część programu widoczna powyżej, po wykryciu teperatury równej lub wyższej niż 29 wyświetla na ekranie komunikat "potrzebny lód" i uruchamia syrenę i sygnały świetlne. Temperatura 29 stopni ułatwi przetestowanie. Wystarczy czujnik nr 2 umieścić w dłoni i po osiągnięciu temperatury 29 stopni powinna wykonać się cała instrukcja.

WAŻNE!!!
Po każdej modyfikacji programu bloczkami, należy przed uruchomieniem przejść do zakładki "kod źródłowy" i zmienić cyfrę w nawiasie z zera na jedynkę - tak jak w poprzednim programie. Fragment wymagający poprawki może znajdować się w różnych miejscach (czasem w połowie a czasem we wcześniejszej części kodu) jednak zawsze można zlokalizować go pod pętlą "void loop":

 

program do DS18B20 kod źródłowy


Jeżeli program działa jak należy można rozwinąć go o kolejny "warunek" poprzez kliknięcie na bloczek "jeżeli temperatura 2 >=29" prawym przyciskiem myszy i wybraniem opcji "powiel". 

Naszą propozycją jest program widoczny poniżej.

1 czujnik umieszczamy w naszym pojemniku na napój - kiedy słońce nagrzeje napój do zbyt wysokiej temperatury (29 stopni) na pewno się o tym dowiemy ;D

2 czujnik możemy włożyć do lodówki turystycznej w której trzymamy na przykład jedzenie. Gdy temperatura w lodówce wzrośnie do 15 stopni nasze świetne urządzenie również zasygnalizuje to w widoczny i na pewno głośny sposób.

program do DS18B20 alarm x2

 

Pamiętaj o modyfikacji kodu w zakładce "kod źródłowy"!!!

 

gotowy projekt majówka z DS18B20

Podsumowanie

Masz teraz w pełni działający system powiadamiania o temperaturach w miejscach które Cię interesują. Na pewno uda Ci się zaskoczyć wiele osób na majówkowym grillu.

Zakres temperatur możesz modyfikować wedle uznania. Program który przedstawiliśmy jest jedynie podstawą, można go znacząco rozbudować.

Jeżeli masz problem z uruchomieniem programu napisz do nas z prośbą o pomoc, a wyślemy Ci gotowy program dostępny zarówno w formie bloczków jak i kodu źródłowego.

Dodaj komentarz

Copyright © 
Code Designer 2025